
Да омесиш вкусен и здравословен хляб с квас си иска майсторство.
В интернет-простраството има много и различни рецепти, но ние от „Дневно меню“ се доверяваме на изпробваните, от приятели и читатели, които, в рецептите си, не спестяват и най-малката тънкост.

Предлагаме ви рецептата на адвокат Капка Вачева, от Велинград – наш голям приятел. Тя беше любезна да сподели с читателите на „Дневно меню“ своята изпитана, но „изстрадана“, по думите й, технология.
Да започваме!
Необходими продукти:
- Брашно – около 700 грама
- домашен квас
- сол
- захар
Как да си приготвим кваса?
- Най- добре става с пълнозърнесто ръжено брашно, но и с всяко друго, разбира се.
- В буркан от компот слагаме 2 супени лъжици брашно и малко вода. Разбъркваме добре с дървена лъжица или с дръжката на дървена бъркалка, докато стане немного гъста кашичка.
- След това покриваме буркана отгоре с тензух или надупчена капачка. Оставя се на светло, но не на слънце. На другия ден по същото време пак слагаме още две лъжици от брашното и малко вода, пак разбъркваме и оставяме.
- Това се прави 4-5 дни, след което сместта започва да образува шупли и балончета. Това означава, че закваската е готова.

Ако не правите веднага хляб квасът трябва да се прибере в хладилника, но задължително го затваряме с плътна капачка.
Започваме да месим
Ето как:
- отсипваме 2/3 чаена чаша от кваса, сипваме в купата за бъркане и поръсвате с 1 с.л. захар.
- „Премиваме“ останалия по чашата квас с малко хладка вода и сипваме в купата, като добавяме още 1/2 ч.ч. топла вода и бъркаме.
- После, лъжица по лъжица, прибавяме пресятото брашно, а може и директно да го добавяме през цедка, като бъркаме непрекъснато.
- Необходими са 7-8 супени лъжици. Трябва да стане еднородна смес.
Оставяме да престои 20-30минути.
Същинското месене
Прибавяме с лъжица от брашното и забъркваме сместа по края на купата, докато се сгъсти, така докато стане на топка и може да се меси без много да залепва по ръцете.
Трябва да се замеси по меко тесто.
Усеща се на ръката, като по-хомогенна смес, нещо като добре размачка глина. Поръсвате хубаво с брашно и оставяте за около 1 час. След това пак го примесваме, с по-малко брашно, за 5-10 минути. И така 3-4 пъти.
При последното месене може да сложим семена , белен слънчоглед. След последното месене го прибираме в хладилника или някъде на студено.
Капка казва, че това обикновено го прави надвечер и на другия ден го пече.
Сутринта изваждаме тестото, пак го примесваме малко и му слагаме 1чаена лъжичка сол ( По рецептата на Капка, солта се сипва на дъската с малко брашно и се меси).
После идва ред на майсторската част – удряме тестото към 40 пъти, поразтегляме го и го навиваме, да стане продълговато.
Поръсваме добре с брашно, правим няколко разреза отгоре с нож, слагаме в тавичката за печене и оставяме да втаса – около час и половина – два, за да си увеличи обема и печем.
Печенето
Тук, всичко зависи от печката ви. Капка казва, че тя пече, около 15-20 мин. ,на по-силна фурна – 170-180 С и после намалява на 150 С.
Според рецептата – 50 минути.

"Може да изглежда сложно, но не е, просто трябва малко да му свикнеш и да го усетиш, а между замесванията си вършите друга работа", казва г-жа Вачева и пожелава на читателите на "Дневно меню" добър апетит!
Leave a Reply