Пчелен мед – вкусният и здравословен продукт
Използваме повода, че днес е празникът на пчеларите, за да си поговорим за пчелния мед и неговите качества като храна и лекарство.
За ползите от меда са написани йероглифи на стените на Египетските пирамиди. Като ценно лекарство медът е използван още от Хипократ и Авицена. Влючвали са го като задължителна храна за спортистите по време на Олимпиади в Древна Гърция за сила и издръжливост.
Преди да попадне на нашата маса за меда се трудят пчели. Мнозина си мислят, че те просто го събират от цветния прашец и готово. Но това не е така. Пчелата събира нектар от растенията и го носи в свободна клетка от медената пита. След това го обработва със свои ферменти и се чака да се изпари водата от него. Едва след това се запечатва с восък.
Съществуват много видове мед – липов, цветен, горски, полски и др. Неговите свойства зависят от растенията, мястото на събиране на нектара и годишния сезон.
В състава на всеки мед се съдържа – мед, желязо, фосфор, манган, калий, калций, витамини от групата В1, В2, В3, никотинова киселина и макро- и микроелементи, с повече от 30 наименования.
- Най-ценната съставка е желязото, което дава най-силните качества на меда. То е свързано с процеса на синтез на хемоглобина в кръвта. Желязото отговаря за способността на хемоглобина да пренася кислород.
- Манганът е необходим за растежа на клетките, подпомага функционирането на половите жлези и подпомага образуването на хемоглобина.
- Витамин В2 е необходим за репродуктивните функции и растежа
- Никотиновата киселина спомага за укрепване на кръвоносните съдове, намалява спазмите им и унищожава вредния холестерол.
Най-добре е медът да се приема в разтворено състояние в хладка вода. Горещата унищожава полезните му съставки и дори става вреден. Не бива да се превишава дозата от 100 мг за денонощие. При децата е достатъчна една лъжичка на ден.
Предлагаме ви няколко рецепти с мед.
Мед и ряпа
Доказано и изключително добро съчетание при бронхити и белодробни проблеми.
Най-добре е да се прави с черна ряпа, която се издълбава до половината и се пълни с мед.
Поставя се в купичка. Сокът, който започва да се образува се пие 4-5 пъти на ден по една супена лъжица. За децата – по една чаена.
Може, също така, ряпата да се настърже и да се смеси с меда и отново да се приема няколко пъти на ден.
Добре е да се взима с внимание при захарен диабет, гастрит, язва и алергия към меда.
В ряпата се съдържа природен антибиотик и веществото глюкорафанин, което възпрепятства зараждането и размножаването на раковите клетки.
Тази комбинация е много добра и при безсъние и анемия.
Мед с алое
Тази комбинация е изключително добра при отпадналост и за възстановяване след заболявания.
Приготвяне:
- 100 гр. Сок от алое
- Качествено вино – 350 гр.
- Мед – 250 грама
Всичко се обърква и се оставя в хладилника. Добре е да се пие поне 2-3 седмици.
За лечение на очите
- 1 ч.л. мед
- 30 мл прясно запарен черен чай
Сместват се съставките и след като се охлади се прави промивка на очите с малка чашка, в която се потапя окото.
Добре е за двете очи да се приготвят различни разтвори.
За отслабване
За целта смесете 2 ч.л. мед с щипка канела на прах в хладка вода. Пийте редовно на празен стомах преди закуска и преди лягане. Редовният прием не позволява на мазнините да се натрупват в тялото.
Cъpдeчнa cлaбocт
Cмилaт ce 4 лимoнa c ĸopитe бeз ceмĸитe, 25 лиcтa oт индpишe и 25 ядĸи oт ĸaйcии. Bcичĸo ce paзбъpĸвa в 500 г мeд. Πpиeмa ce 3 пъти днeвнo пo 1 cyпeнa лъжицa 20 минyти пpeди xpaнeнe.
Храна за мозъка
Мед с орехи си остава непреходната комбинация за поддържане на нашия мозък. Добре е да се правят серии от седмица до 10 дни на всеки 2-3 месеца.
А е достатъчно и ако си създадете навик да замествате сладкишите с тази изключителна комбинация.
Мозъкът ще ви се отблагодари със сигурност.
Leave a Reply